ЯК ПРИВЧИТИ ДОШКІЛЬНИКІВ ДО ПРАЦІ

Часто батьки задумуються, коли почати привчати діток до серйозних, дорослих обов’язків. Ставлення дитини до праці найбільшою мірою залежить від батьків, від їхнього особистого прикладу.

Якщо батьки самі не дуже працьовиті люди і постійно сваряться між собою тільки через те, хто сьогодні повинен готувати, прибирати і прати, то і привчити маленьку дитину до праці буде дуже важко, бо все одно з віком вона буде копіювати поведінку батьків. А є сім’ї, де батьки з ранку до вечора зайняті роботою і привчати дитину працювати їм не вистачає часу. Однак діти вже з дитинства із задоволенням починають допомагати батькам, звалюючи на себе частину відповідальності в домашніх справах.

Звичайно, потрібно довіряти справи, які малюки зможуть освоїти: вони вже можуть приносити вам білизну для прання – і класти її в пральну машину, або ж можуть випрати шкарпетки або інші дрібнички в тазику з теплою водою.

Взагалі, вирішення питання, коли залучати дитину до праці на благо сім’ї, залежить не стільки від віку дитини, скільки від того, наскільки ваша дитина готова і морально, і фізично. Психологи радять починати вже з дворічного віку. Спочатку навчіть малюка прибирати за собою іграшки. Оскільки дітям не подобається це заняття, краще спочатку робити все разом.

Для того, щоб дитина знала, як і куди прибирати іграшки, у дитячій кімнаті повинен бути лад. Для книг – окрема полиця, для машин – свій гараж, а для інших іграшок – коробка. Ні в якому разі не змушуйте дитину прибирати криком або покараннями, тоді у неї зникне бажання зовсім. Навпаки, говоріть малюку такі слова, як “допоможу”, “разом”, “все добре”, “молодець”, “дякую”.

Важливо привчити дитину, що відразу після гри з іграшкою, її потрібно класти на місце, і тільки тоді брати іншу.

Після того, як малюк складе свої іграшки, не забудьте його похвалити, сказавши, що він молодець і добре впорався із завданням.

Чим старшою стає ваша дитина, тим більше доручень вона може виконати. Батьки завжди повинні заохочувати бажання дитини їм допомогти. Уже трирічні малюки намагаються робити все самі. Багато хто хоче самостійно застелити ліжко, одягтися, вимити посуд або випрати свій одяг. Деякі батьки на цьому етапі виховання роблять помилку, у них не вистачає терпіння чекати, коли малюк повільно зробить те, що вони можуть зробити самі за кілька хвилин.

Тому вони самі застібають йому одяг, самі прибирають іграшки, а посуд не довіряють дитині мити тільки тому, що вона може щось упустити або забруднити свій одяг. Батьки повинні бути терплячими і хвалити будь-яке бажання дитини працювати. Навіть якщо бруду після “прибирання” стало більше, а жир тільки розмазався по посуду після миття, необхідно похвалити дитину і на перших етапах підтримати її.

Якщо малюки 2-3 років сприймають роботу, як гру, починаючи з 5-6 років, вони чудово розуміють, що цікавого в роботі мало. Тому, якщо батьки змалку не привчили дитину до акуратності або лаяли її за кожну провину при виконанні якого-небудь обов’язку, то виконувати домашню роботу вона не буде. Багато дітей в такому віці відмовляються виконувати найпростішу роботу: наводити порядок на столі, прибирати ліжко або мити за собою посуд. Незважаючи на погану поведінку дитини, намагайтеся не злитися на неї. Краще складіть список справ по дому і поясніть дитині, що вона вже доросла і відповідатиме за виконання наступних домашніх обов’язків. Наприклад, в неділю дитина повинна наводити порядок у своїй кімнаті, в п’ятницю поливати квіти, а в середу допомагає готувати їжу або будь-що інше.

Однак перекладати всю домашню роботу на дитину теж не слід. Обов’язки дитини повинні бути посильними і не заважати навчанню та позакласним заняттям. Дитина дошкільного віку уже цілком здатна викидати сміття в сміттєпровід, годувати рибок або інших домашніх тварин, сходити по хліб чи молоко в магазин.

Заохочувати дітей за їхнє старання в такому віці треба обережно. Краще поясніть дитині, що побут – це невід’ємна частина нашого життя і роботу по дому люди повинні робити разом, так само як і разом жити і відпочивати. Заохочувати працю дитини маленькими подаруночками або солодощами теж не варто, адже надалі вона не захоче щось робити просто так.

Привчання дитини до праці корисно не тільки батькам, воно необхідне для становлення особистості. Тільки праця допомагає виховати дитину відповідальною і успішною людиною. А той, хто не працював з дитинства, з радістю звалює всю відповідальність за свої невдачі в житті і всю роботу спочатку на батьків, а потім на дружину або чоловіка.

Те, що дітей треба вчити праці, знають всі батьки, але не всі цим займаються. Причина проста – у батьків немає на це часу.

І саме тут виходить замкнуте коло. Тобто у батьків немає часу, тому що діти не допомагають, і доводиться все робити самим, а щоб діти почали допомагати, їх потрібно цьому вчити, а на це знову потрібен час. І що робити? Привчати дітей до домашніх справ.

Не важливо, скільки вашій дитині років, поставте собі за ціль – залучати її до домашніх справ. Дайте їй будь-яке доручення – але це має бути домашня справа. А після того, як вона її освоїть і до нього звикне, – тобто через місяць – дайте їй наступне доручення. Через рік у вашої дитини буде уже дванадцять особистих справ, а у вас їх стане менше, а ваша дитина дійсно почне дорослішати.

І зовсім не обов’язково передавати дуже серйозні або тим більше напружені справи. Помити посуд разом – весело! Сходити разом в магазин – ура, весела екскурсія та ціла пригода! А сміття можна виносити, змагаючись із самим собою на швидкість.

На перших порах забезпечте дитині веселу та цікаву роботу. Це дорослі роблять серйозні справи, а для дитини все це гра. І років до 9-10 їй найважливіше не те, що вона зробила, а те, чи помітили це батьки. На якість справи вона зверне увагу пізніше, коли вже навчиться робити дійсно добре.

Є ще один секрет: якщо ви самі вмієте робити справи спритно, то, швидше за все, ви робите їх із задоволенням, а воно передається іншим. Вчіться самі знаходити приємне в домашніх справах, або хоча б – радість в тому, як чудово, коли ці справи зроблені. І саме це допоможе набагато легше залучати дітей до праці.

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.