Дитина почала брехати: що робити батькам в такій ситуації

Всі діти проходять різні стадії дорослішання і пізнавання навколишнього світу. Одним з таких етапів стає брехня. Малюки часом не розрізняють, де правда, а де вигадка. Дітки трохи постарше просто забувають деякі деталі, а іноді – намагаються за допомогою брехні привернути до себе увагу.

Як реагувати батькам, якщо дитина почала брехати або занадто багато фантазувати.

Спокійно вислухайте фантазії.

Якщо малюка захопили фантазії, то не варто турбуватися. Це нормальна частина розвитку. У деяких малюків навіть з’являються вигадані друзі. І спілкування з ними формує соціальні навички. Підіграйте їм в такій ситуації та попросіть познайомити з другом, розповісти про нього.

Заохочуйте говорити правду.

Якщо дитина збрехала, а потім зізналася в цьому, то не лайте її та не зліться. Подякуйте, що вона з вами поділилася і скажіть, що засмучені. Крик і агресія порушать ваш довірчий контакт, і наступного разу малюк побоїться вам сказати про проступок.

Похваліть його, коли він сказав вам правду. Позитивна реакція здатна творити чудеса, і дитина зрозуміє, що правду говорити варто.

Не звинувачуйте.

Якщо зловили дитину на брехні, то постарайтеся пом’якшити свої коментарі. Важливо, щоб ваша реакція призвела не до заперечення, а до зізнання. Строго запитайте про те, хто розбив чашку або розкидав речі. І будьте готові почути брехню. Запропонуйте разом навести порядок і потроху розпитайте його.

Не перевантажуйте дитину.

Не навантажуйте малюка кількістю правил і ваших власних очікувань. Дітям складно їх запам’ятати, а потім дотримуватися. Вони почнуть брехати, щоб уникнути вашого батьківського розчарування.

Зміцнюйте довіру.

Будьте для дітей прикладом. Не намагайтеся говорити напівправду і дотримуйтеся своїх обіцянок. Якщо у вас щось не виходить – вибачтеся за те, що не виконали обіцянку. Зробіть чесність своєю головною політикою. Дитина повинна знати, що ви довіряєте їй, і вона відповість тим же.

Розберіться з причинами.

Постарайтеся зрозуміти, що змусило дитину збрехати. Не всі причини залежать від дитини, часом винні обставини або самі дорослі. Варто підходити до цього пункту серйозно, щоб налагодити контакт з малюком.