«Вишиваночка» Лебідь Н. І.

Конспект інтегрованого заняття для дітей старшої групи

Мета: формувати уявлення дітей про День вишиванки, закріпити знання історії про вишиванку її орнаменти і значення кольорів, розвивати увагу, спостережливість, мовлення. Навчити дітей передавати побачене у процесі малювання , формувати уявлення про те, що вишивка – сімейний оберіг, що передається від покоління до покоління віками, розвивати інтерес до завдань художньо-естетичного характеру, кмітливість, творчу фантазію, виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу, зокрема вишиванки як невід’ємного елементу українського вбрання.

Обладнання: сорочки-вищиванки, фарби (біла, зелена, червона), пензлики,  вушна паличка, аркуш паперу.

Хід заняття:

Доброго ранку, мої малята,

Дуже рада вас вітати.

Наберем в долоні сміху

Кинем всім гостям на втіху.

Нашорошим наші вуха,

Щоб могли уважно слухать.

І поплескаєм завзято

Та й почнем наше заняття.

Сьогодні, діти, ми з вами зустрілися знову,

Про маленьких українців поведем розмову.

Про теплий, рідний, любий дім

І вишиваночки у нім.

Україна це чарівний і благодатний край. Саме тому наш народ і подарував неповторну українську вишиванку , про яку ми і поведемо сьогодні розмову.

З давніх давен вишита сорочка вважається оберегом. Є символом краси, здоров’я, щасливої долі, родової пам’яті, святості та любові.

Колись українських дівчат навчали вишивати ще з дитинства і вишивали вечорами аж до пізньої ночі. Вишивали вдома, або сходились до одної хати, вишиваючи співали. А мати, у якої була доросла донька, вихвалялась своїми вишиванками – на передодні свят вивішувала «провітрити» на подвір`я, щоб всі бачили. .

Вишиають різноманітні орнаменти

Геометричні орнамент – з геометричних фігур: трикутники, хрестики, зубчасті, прямі та хвилясті лінії, квадрати, кружечки, прямокутники).

рослинний орнамент-  (квіти, пелюстки, різні листочки)

Давайте ж розглянемо орнаменти та кольори на вишиванках.

Що вони означають?
Калина – дівоча краса,

Листя дуба – сила.

Птах є символ людської душі, він впливає на людську долю.

Качки, голуби, жайворонки– символ наречених, а пара птахів є символом подружнього життя.

Соловей і зозуля – полюбляють дівочі рушники. Вони сумують коли вишити їх без пари.

Солов’я і зозулю вишивають на гільці калини – що символізує продовження роду..

Ластівка – добра звістка.

Вишивають кольоровими нитками і кожен колір має свою мову

Червоний колір символізує любов,

Чорний – журбу,

Білий – надію.

Синій колір – символ неба, сили і здоров’я.

Жовтий колір – символ сонця і хліба.

Зелений – символ життя, рослинного світу.

Дидактична гра «Яке наше вбрання?»

Мета: вчити дітей добирати відповідні прикметники до іменників.

– Українська сорочка яка? (вишита, біла)

– Українська спідничка яка? (яскрава, пряма, вишита)

– Українські чобітки які? (червоні)

– Український віночок який? (різнокольоровий, гарний, квітучий)

А зараз ми з вами трішки відпочинемо.

Рухлива гра «Передай віночок»

Діти стають у коло. Під веселу українську мелодію передають віночок одне одному. Коли музика зупиняється, дитина, у чиїх руках опинився віночок, виходить на середину і танцює з віночком на голові довільні рухи. Коли це хлопчик, то він вибирає собі дівчинку і танцюють удвох.  Решта дітей весело плескають у долоні. Гра повторюється 3 рази.

Фізкультхвилинка.

(Діти стоять обличчям один до одного і промовляють)
На високій полонині (Піднімають руки вгору)
Ранок зустрічаю, (Розводять руки в боки)
На сопілці – перепілці ( Імітують гру на сопілці)
Співаночку граю.

Молодці сідайте.

Для закріплення нашого заняття намалюємо вишиваночку. Які чудові орнаменти у вас вийшли.